Једнострана брусилица је машина која може брусити само једну страну радног предмета у исто време; двострана брусилица је једнократна брусилица која може истовремено брусити и полирати и предњу и задњу страну радног предмета.
Уређаји ова два уређаја су у основи исти, а потрошни материјал и конфигурације који се користе за исту врсту радног предмета су исти. Принцип млевења и обим примене машине су исти. Разлика је у томе што на двостраној машини за млевење постоје два диска за млевење, горњи брусни диск и доњи брусни диск, који су обе паралелне. На једностраној брусилици постоји само један диск за млевење.
Главна разлика између двостране брусилице и једностране брусилице је у томе што двострана брусилица бруси обе површине истовремено, док једнострана бруси само једну страну радног предмета, а укупна ефикасност брусилице двострана брусилица је виша. Неки, али неки радни предмети се не могу брусити двостраном брусицом, а неки предмети се морају брусити само на једној страни, тако да је потребна само једнострана брусилица.
Принцип рада двостране брусилице:
Горњи и доњи брусни дискови ротирају у супротним смеровима, а радни предмет врши планетарно кретање и обртање и ротацију у носачу.
Отпор брушења је мали и не оштећује радни предмет, а две стране су равномерно брушене и ефикасност производње је висока. Са системом контроле дебљине решетке, толеранција дебљине обрађених производа може се контролисати. Уређај двостране брусилице укључује два диска за брушење, кружни точак, четири мотора, сунчани зупчаник, машину за бријање итд. У поређењу са ова два, структура двостране брусилице је релативно компликована, али ако радни комад који треба да се бруши са обе стране се меље на двостраној машини, ефикасност двостране машине је скоро два пута бржа од оне са једностраном машином.
Рођење и развој ове двостране брусилице довели су до побољшања ефикасности производње у многим индустријама. У индустрији оптичког стакла највише се користе силицијумске плочице, сафирне подлоге, епитаксијалне плочице итд.